top of page
  • grzegorzofficial4

Szkoła jak to wygląda?... wyglądało!...: 😊

Zaktualizowano: 15 kwi

Takie szkoły jak moja w latach 2000 wyglądały w ten sposób ze zanim dostałeś się do szkoły musiałeś mieć znalezioną praktykę zawodu w moim przypadku była to restauracja, która w tamtych latach była jedną z najlepszych w okolicy . System nauczanie był następujący pierwsza i druga klasa 2 dni praktyki 3 dni szkoła trzecia klasa 3 dni praktyki 2 dni szkoły. Wiec po ukończeniu takiej szkoły i praktyk w raz z egzaminem zawodowym byliśmy gotowi do pracy w każdych renomowanych restauracjach również hotelowych. Szkoła zrobiła swoje, czyli wiedza teoretyczna tzn.

Najważniejsze przedmioty zawodowe:


Obsługa konsumenta (nakrywanie stołów, rodzaje szkła i co w nich podawać, rodzaje bankietów, podstawowa wiedza na temat win, piw, alkoholi mocnych) jak wygląda obsługa klienta indywidualnego itd.


Rachunkowość zawodowa np. jak się rozliczać z utargów jak korzystać kas fiskalnych. Jak policzyć rabat dla klienta, jak wybrać dobre produkty i zakupić w dobrej cenie.


Technologia żywienia: obróbka wstępna. Gotowanie i omawianie potraw, przygotowywanie i omawianie drinków niskoalkoholowych i bezalkoholowych. Tak dobrze słyszycie, takie rzeczy też były choć trudno w to uwierzyć 😊👌


Towaroznawstwo np. jak przechowywać żywność jak wybierać najlepsze produkty. Gdzie należy przechowywać dane produkty i w jakich temperaturach.


Dlatego uważam, że opanowanie wiedzy teoretycznej chociaż w małym stopniu pozwala nam zrozumieć wiele rzeczy praktycznych.


Dlaczego praktyka jest taka ważna!… 👌

Praktyka również zrobiła swoje… Pierwsza klasa na praktykach cały czas przebywała na kuchni poznając tam miedzy innymi :

Personel i jej hierarchie: Szef kuchni, zastępca szefa kuchni, kucharz, oraz praktykanci.

Szef kuchni jest odpowiedzialny za funkcjonowanie kuchni, sporządzania menu, nadzorowanie personelu i sprawdzanie jakości dań trafiających na sale restauracyjną.

Zastępca szefa kuchni wspiera go w tych działaniach oraz pod jego nieobecność zastępuje go w tej roli.

Kucharz jest odpowiedzialny za przygotowywanie potraw oraz dba o wygląd i smak dań.

Praktykanci klas 1: poznają wyposażenie kuchni, sposób zamawiania produktów, obróbki wstępnej inaczej mówiąc przetworzenie surowca w półprodukt, gotowy do obróbki termicznej lub do spożycia, zmywaniem naczyń 😒 oraz wszelkiego rodzaju prac porządkowych w zakładzie gastronomicznym 😮 W pierwszej klasie wyście na sale restauracyjną graniczyło z cudem no oczywiście nie wliczając przygotowania Sali pod przyjęcie(pomoc starszym kelnerom), mianowicie „przynieś podaj pozamiataj) 😁


Plusy praktyki na pierwszym roku na kuchni: poznanie zasad panujących na kuchni i przestrzegania ich, możliwość obserwowania jak przyrządza się dania i jakie produkty są potrzebne do ich przygotowania, jak powinno być rozmieszczenie poszczególnych produktów np. Mięso na wprost klienta ,dodatek skrobiowy prawa strona talerza surówka lewa strona talerza,  szacunek do osób nie ważne jakie piastują stanowisko aż w końcu wiedzy na temat dań w karcie które będzie mógł wykorzystać w drugiej i trzeciej klasie gdy przejdzie na sale restauracyjną.  Wiem ze każdy młody człowiek ucząc się na kelnera jest nie zadowolony z tego ze musi wykonywać różne prace na kuchni, ale uwierzcie mi to jest tak potrzebne jak olej w silniku samochodowym 👌😊 i pamiętajcie

Hierarchia w kuchni jest bardzo ważna, szacunek do pracy i ludzi bez niej i Nich na kuchni panowałby całkowity chaos. 😂 Do następnego spotkania. Cześć!😊👌Kelnerski Mistrz


poledwiczki wieprzowe na sałacie lodowej rukoli i sosu musztardowo-miodowym
Blog kelnerski

 


 

21 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Apr 29
Rated 5 out of 5 stars.

Super😄 czekam na następne wiadomości 😄

Like
grzegorzofficial4
Apr 29
Replying to

Już wkrótce będzie kolejny wpis . 🤗 Pozdrawiamy

Like
bottom of page