top of page
  • grzegorzofficial4

Ostatni rok.Czyli trzecia klasa, co tam się dzieje!!! 👍

Witam Was serdecznie. Zaczynamy ostatni rok praktyki i szkoły, teraz wszystko się wyjaśni.


Trzecia klasa to samodzielna obsługa klienta w restauracji tzn.

Przywitanie gościa, propozycja stołu, odprowadzenie gościa do wybranego przez niego stołu.

Podanie menu zgodnie z wytycznymi. Czyli zaczynamy od gościa nie od gospodarza. Polecenie dań, następnie zebranie zamówienia, zobonowanie dań i napojów zgodnie z kolejnością serwowania.

Przygotowanie napojów i podanie do stolika z prawej strony, następnie nakrycie sztućców do wybranych dań,a następnie serwis, życzenie smacznego i w dyskrecji kontrolowanie co dzieje się przy stole, czy gościom niczego nie brakuje.

Następnie zebranie naczyń, polecenie deseru, kawy, a może czegoś mocniejszego np. kieliszek porto, ale tego w dalszym ciągu uczeń nie może podać, dlatego że jest praktykantem, czyni to starszy kelner lub kelner. Po skończonym deserze klient prosi o rachunek, którego również podaje starszy kelner lub kelner i teraz pytanie? co z napiwkiem? Większość starszych kelnerów przekazuje praktykantowi napiwek, jeżeli taki jest, ponieważ w dzisiejszych czasach dawanie napiwków jak w latach 90 tych i początkiem lat 2000 nych nie jest już tak oczywiste.Następnie pożegnanie gości i polecenie odwiedzenia nas ponownie. 


(Wszystkie te czynności odbywają się pod okiem starszego kelnera).


Następne wyzwania jakie czekają w trzeciej klasy to obsługa wszelkiego rodzaju bankietów i przyjęć okolicznościowych takie jak: komunie, stypy, wesela, bankiety angielskie, itd.


Jeżeli chodzi o komunie to praktykant może uczestniczyć w trakcie całej tej uroczystości, ponieważ trwa stosunkowo krótko między godz. 11 00 a 18 00


Komunie to bardzo fajna możliwość do pokazania się kierownikowi, ponieważ nakrycie stołu wymaga pewnej wiedzy np. dekoracja- białe obrusy bukszpan, i kolor niebieski, jeżeli ta komunia jest dla chłopca. Dla dziewczynki znów kolor beż, écru lub kolor łososiowy. wszystko musi być dokładne i spójne.


Wesela to bardziej pracowite przedsięwzięcie i potrzeba dodatkowej wiedzy, umiejętności, poczucia czasu i dobrej komunikacji z kuchnia jak i z orkiestrą która świadczy usługi muzyczne dla danego przyjęcia.  Choć praktykant prawdopodobnie będzie uczestniczył jedynie w nakrywaniu i dekorowaniu stołów, to również będzie  przygotowywał inne ważne rzeczy np. polerowanie szkła, sztucy , krojenie i układanie ciasta na platery , mycie i układanie owoców na klosze, zadbanie o asortyment na wesele czyli uzupełnienie soków, napoi gazowanych ,przygotowanie ekspresów do kawy itd. Być może uda się mu pomoc wydać obiad weselny wraz z zimna płyta i na tym się zakończy obsługa wesela przez praktykanta.


(Pamiętajmy praktykant ma tylko 8 godzin praktyki w trzeciej klasie).


Choć ta zdobyta wiedza będzie dla niego bez cenna.


ta zdobyta wiedza będzie dla niego bez cenna.


Kolejny etap trzeciej klasy a zarazem ostatni, będzie egzamin czeladniczy lub tez pracownika wykwalifikowanego.

Egzaminy odbywają się w dwóch etapach, egzamin teoretyczny (pisemny i ustny) oraz egzamin praktyczny. Egzaminy za zwyczaj odbywają się w miejscu odbywania praktyki lub tez wyznaczonym przez szkołę miejscem tym zazwyczaj jest stołówka szkolna.


Egzamin praktyczny, zazwyczaj jest to nakrycie stołu pod dane menu i opisaniu przebiegu serwisu.  

 

Egzamin pisemny wygląda następująco: kandydat udziela odpowiedzi na pytania z tematów.

·      Rachunkowość zawodowa,

·      Podstawowe przepisy prawa pracy,

·      Dokumentacja działalności gospodarczej,

·       Podstawy zasad ochrony środowiska,

·      Podstawy z zakresu podejmowaniu działań w działalności gospodarczej i zarządzania przedsiębiorstwem,

·      Rysunek zawodowy,

·      Zasady bezpieczeństwa, higiena pracy i ochrony przeciwpożarowej

 

Egzamin cześć ustna. Kandydat odpowiada na następujące pytania z zakresu tematów.

·      Technologii,

·      Maszynoznawstwa.

·      Materiałoznawstwo

Po zdaniu Egzaminu i zakończeniu roku szkolnego otrzymujemy świadectwo szkolne oraz dyplom potwierdzający nasze kwalifikacje zawodowe.

(Po wszystkim oczywiście świętowanie ukończenia szkoły i zostanie czeladnikiem lub pracownikiem wykwalifikowanym w zawodzie kelner).

Pamiętajcie nie ważne jak się zaczyna ważne jak się kończy 👍 

Dziękuje za uwagę. Pozdrawiam i do usłyszenia niebawem. Kelnerski Mistrz Szkolenia i kursy 👌

 

 

 


 

7 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 commenti

Valutazione 0 stelle su 5.
Non ci sono ancora valutazioni

Aggiungi una valutazione
renata.komendera
29 apr
Valutazione 5 stelle su 5.

Jestem pod mega wrażeniem ile wiedzy trzeba mieć aby zostać prawdziwym kelnerem 😅z niecierpliwością czekam na następne wiadomości 😄

Mi piace
grzegorzofficial4
29 apr
Risposta a

Dziękujemy za słowa otuchy 🤗🤗🤗

Mi piace
bottom of page