"Świat kelnera: Szkoła, praca, pasja i wyzwania gastronomii"
- grzegorzofficial4
- 4 kwi 2024
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 2 cze 2024
Witam wszystkich czytelników mojego bloga, w którym opisywał będę jak wygląda praca w gastronomi, a ściślej mówiąc wszystkim tym co odbywa się w sali restauracyjnej, jak również troszkę o kuchni. W końcu, gdyby nie ona kelnerzy nie mieliby co serwować😊
Zacznijmy więc od początku….
Kelner, czy trudno nim zostać?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie.
Dlaczego? Kelner to nie tylko osoba serwująca dania zgodnie z zasadami savoir-vivre’u ,To znaczy odpowiedni dobór sztućców do każdego dania, z której strony i komu pierwsze zaserwować dania, jakie dobrać szkło i jakie alkohole i napoje serwować w danym momencie.
Kelner to również:
Psycholog- musi mieć odpowiednie podejście do każdego typu klienta a jest ich trochę np.: klient flegmatyk, niezdecydowany, gawędziarz(flirciarz), choleryk itd.
Barman- powinien potrafić przygotować i wydać napoje alkoholowe (wiedzieć jakie są i na jakie alkohole się dzielą) przygotować napoje bez alkoholowe i potrafić je wydać.
Sommelier- zna podstawy win np.: w jakiej temperaturze podaje się wino czerwone, białe, różowe, szampany, wina musująca, z jakiego regionu pochodzą.
Barista- zna podstawowe rodzaje kaw np.: espresso, americano, caffé latte, cappuccino, i wiedzieć jak je przygotować.
Sprzedawca- potrafi oferować klientom napoje dania i dodatki, nie poprzestaje na oferowaniu ich tylko zaraz po przyjęciu zamówienia, ale również w trakcie posiłku i po jego zakończenie pamiętając o byciu nie na halnym i nie zmuszającym do zakupu.
Aktor- niektórzy twierdzą, że praca kelnera nie ma nic wspólnego z aktorstwem, moim skromnym zdaniem nic bardziej mylnego! To właśnie kelner musi dostosowywać się do różnych sytuacji i klientów np. problemy prywatne – kelner zawsze musi być uśmiechnięty, powinien poruszać się z gracją, radzić sobie z humorami gości nie tylko przy obsłudze indywidualnych gości, ale także na przyjęciach weselnych czy bankietach , zwłaszcza w godzinach mocno po północy😊
Większość kelnerów których znam to osoby, które ukończyły szkołę o profilu kelner wykwalifikowany i dalej pracują w zawodzie, ale już jako managerowie restauracji czy jako dyrektorzy gastronomi wciąż szkoląc się . „Pamiętaj najlepszą inwestycją jest inwestycja w siebie” Więc warto się szkolić . Do zobaczenie w następnym wpisie 😊 pozdrawiam Kelnerski Mistrz .
Super
Bardzo podoba mi się te blog i czekam na więcej 😉