top of page
  • grzegorzofficial4

"Świat kelnera: Szkoła, praca, pasja i wyzwania gastronomii"

Zaktualizowano: 2 czeWitam wszystkich czytelników mojego bloga, w którym opisywał będę jak wygląda praca w gastronomi, a ściślej mówiąc wszystkim tym co odbywa się w sali restauracyjnej, jak również troszkę o kuchni. W końcu, gdyby nie ona kelnerzy nie mieliby co serwować😊

Zacznijmy więc od początku….  

Kelner, czy trudno nim zostać?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie.

Dlaczego? Kelner to nie tylko osoba serwująca dania zgodnie z zasadami savoir-vivre’u ,To znaczy odpowiedni dobór sztućców do każdego dania, z której strony i komu pierwsze zaserwować dania, jakie dobrać szkło i jakie alkohole i napoje serwować w danym momencie.

Kelner to również:

Psycholog- musi mieć odpowiednie podejście do każdego typu klienta a jest ich trochę np.: klient flegmatyk, niezdecydowany, gawędziarz(flirciarz), choleryk itd.   

Barman- powinien potrafić przygotować i wydać napoje alkoholowe (wiedzieć jakie są i na jakie alkohole się dzielą) przygotować napoje bez alkoholowe i potrafić je wydać. 

Sommelier- zna podstawy win np.: w jakiej temperaturze podaje się wino czerwone, białe, różowe, szampany, wina musująca, z jakiego regionu pochodzą.

Barista- zna podstawowe rodzaje kaw np.: espresso, americano, caffé latte, cappuccino, i wiedzieć jak je przygotować.    

Sprzedawca- potrafi oferować klientom napoje dania i dodatki, nie poprzestaje na oferowaniu ich tylko zaraz po przyjęciu zamówienia, ale również w trakcie posiłku i po jego zakończenie pamiętając o byciu nie na halnym i nie zmuszającym do zakupu.  

Aktor- niektórzy twierdzą, że praca kelnera nie ma nic wspólnego z aktorstwem, moim skromnym zdaniem nic bardziej mylnego! To właśnie kelner musi dostosowywać się do różnych sytuacji i klientów np. problemy prywatne – kelner zawsze musi być uśmiechnięty, powinien poruszać się z gracją, radzić sobie z humorami gości nie tylko przy obsłudze indywidualnych gości, ale także na przyjęciach weselnych czy bankietach , zwłaszcza w godzinach mocno po północy😊


Większość kelnerów których znam to osoby, które ukończyły szkołę o profilu kelner wykwalifikowany i dalej pracują w zawodzie, ale już jako managerowie restauracji czy jako dyrektorzy gastronomi wciąż szkoląc się . „Pamiętaj najlepszą inwestycją jest inwestycja w siebie” Więc warto się szkolić . Do zobaczenie w następnym wpisie 😊 pozdrawiam Kelnerski Mistrz .

3 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Apr 29
Rated 5 out of 5 stars.

Super

Like
grzegorzofficial4
Apr 29
Replying to

Dziękujemy bardzo 🤗

Like

justyncia17
Apr 04

Bardzo podoba mi się te blog i czekam na więcej 😉

Like
bottom of page